ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منظور-از-کودک-چیست

 

وقتی صحبت از کودک از لحاظ جسمانی می شود یعنی انسانی ( دختر یا پسر ) که به بلوغ جسمی رسیده است ، از این لحاظ اگر در قسمت های مختلف بدن پسر و دختر مو رشد کند ( صورت ، زیر بغل ، اطراف آلت تناسلی و ... ) ، اگر پسرها در هنگام خواب اسپرم از آلت تناسلی شان خارج شود ( احتلام ) ، اگر دختر ها شروع به داشتن عادت ماهیانه ( پریود ) بکنند ، این ها در واقع از سن کودکی خارج شده اند و از دسته بندی کودک می توان آنها را از نظر جسمی خارج کرد.

با این تعاریف اگر پسری در سن حتی بیشتر از 20 سال ریش و سبیل در نیاورده باشد یا اینکه تولید اسپرم نداشته باشد و همچنین دختری عادت ماهیانه نداشته باشد به این معنی است که هنوز کودک است !! اما این تنها فاکتور فیزیکی و جسمانی است دقت کنید که ما در این مطلب هدفمان را بر روی تعاریف استاندارد می گذاریم و در حال حاضر در خصوص مشکلات احتمالی که ممکن است تعاریف مربوط به کودک را تحت تاثیر قرار بدهد صحبت نخواهیم کرد.

تعریف کودک از لحاظ حقوقی

از نظر حقوقی بعضا در اکثر کشورهای جهان هرگاه صحبت از کودک چه دختر و چه پسر می شود یک فاکتور سنی در نظر گرفته می شود. برای مثال در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا وقتی انسانی هنوز به سن 18 سالگی کامل نرسیده است از آن به عنوان کودک یاد می شود . در واقع این نوع طبقه بندی به دلیل قوانین و سیاست های کشور برای آن فرد برای برخورداری از یک سری حقوق خاص در نظر گرفته شده است .

برای مثال در بسیاری از کشورها افرادی که 18 سال تمام نداشته باشند نمی توانند در انتخابات شرکت کنند یا ارثیه خانوادگی را دریافت کنند و ... البته اگر بحث فقه و دین را نیز در این مقوله مطرح کنیم از لحاظ فقه پسر در سن 15 سالگی و دختر در سن 9 سالگی از کودکی خارج می شوند و به سن بلوغ می رسند. از این طبقه بندی سنی به عنوان سن قانونی در بسیار از کشورها نام برده می شود ، در واقع وقتی می گوییم سن قانونی یعنی اینکه شخص مورد نظر ما از سن تعریف شده برای خروج از کودکی ، سن بیشتری دارد.

تعریف کودک از لحاظ روانشناسی

اما فکر می کنم متفاوت ترین تعریف کودک از لحاظ روانشناسی وجود دارد. کودک از لحاظ روانشناسی یعنی فردی که هنوز هوش هیجانی کافی برای زندگی را به دست نیاورده است به زبان ساده تر شما در دوران کودکی سعی می کنید که یک سری مهارت های رفتاری ، اخلاقی و اجتماعی را کسب کنید که هوش و تفکر شما را برای آینده شکل می دهد . هر چقدر این مهارت ها بیشتر و سریعتر یادگیری شوند شخص مورد نظر زودتر از دوران کودکی خارج می شود.

برای مثال ممکن است یک انسان 10 ساله ممکن است با یادگیری این فاکتورهای هوش هیجانی از دوران کودکی خارج شود. یادگیری این مهارت ها است که فاکتور اصلی تفکیک خیلی از انسان ها در سنین بالاتر می شود برای مثال در جوامعی که امکانات آموزشی و فرهنگی بسیار خوبی دارند و از طرفی کودکان از رفاه خوبی برخوردار هستند ، کودکی در سن پایینتری رنگ خود را عوض می کند اما در کشورهایی که از نظر رفاه در وضعیت بدی قرار دارند طبیعی است که حتی ممکن است انسانی با سن بالای 30 سال همچنان به رشد مناسب هوش هیجانی دست پیدا نکرده باشد و همچنان کودک محسوب شود. در واقع رشد جهانبینی ، بینش و فکر است که انسان را از لحاظ روانشناسی از کودکی خارج می کند.

از مثال هایی که می توان برای رشد هوش هیجانی کودک نام برد به مواردی مثل : آگاهی پیدا کردن به احساسات ، شناخت و درک احساسات دیگران ، نحوه ابراز احساسات به دیگران ، حساس شدن و حساس بودن در برابر افکار دیگران ، پرسیدن و شناخت دلایل انجام کارهایی که در اطرافش رخ می دهد ( برای مثال چرا فلانی اینکار را کرد ) ، داشتن قدرت انعطاف پذیری و درک کردن نقطه نظرات دیگران ، شناخت و درک درست روابط ، توانایی ایجاد و حل کردن مشکلات مختلف ، مثبت اندیشی و سازندگی شخصی ، درک مفهوم عشق و خطرات آن ، شاد بودن و از زندگی لذت بردن ، هدفمندی در زندگی و درک واقعی دلیل وجود انسان و ...

نتیجه گیری

ما در اینجا کودک را در سه تعریف مختلف به شما معرفی کردیم اما توجه کنید که ما فاکتورهای سنین زیر 18 سال را بیان نکردیم ، برای مثال کودکی خودش هم بعضا طبقه بندی سنی دارد که از 2 تا 5 سال یا از 5 تا 10 سال و حتی طبقه بندی های دیگری هم وجود دارد. ما تعریف کودک را به سه دسته بندی فیزیکی جسمانی بر اساس رشد فیزیکی انسان ، تعریف حقوقی و سیاسی بر اساس ماهیت های قانونی و همچنین تعاریف روانشناسی که بر حسب فاکتورهای رشد فکری بود طبقه بندی کردیم.

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست