ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بلوغ-چیست

 

بلوغ به معنی نوجوانی، بزرگ شدن، رشد کردن و رسیدن به تکامل جنسی است. بلوغ زمانی را در زندگی توصیف می‏‌کند که بدن از نظر جنسی تکامل پیدا می‏‌کند و اندام‏‌های تناسلی فعال می‌‏شوند. این اتفاق با ترشح هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن در بدن روی می‏‌دهد. بلوغ زمانی است که احساسات و بدن شما از حالت بچگانه به حالت بزرگسالی تغییر می‌کند. این تغییرات به دلیل ترشح هورمون‏‌های جنسی توسط تخمدان‏‌ها در دخترها و بیضه‌‏ها در پسرها اتفاق می‏‌افتد. دوران بلوغ چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ احساسی پرتنش‌‏ترین زمان زندگی هر فرد محسوب می‌شود. تغییرات روانی و چالش‌‏های زمان بلوغ در صورت پایان نیافتن آن در زمان طبیعی، مشکلات زیادی را در زندگی فرد به وجود می‌آورند.

 

اسامی دیگر

نوجوانی، رشد توان تولیدمثلی، تکامل جنسی؛ قاعدگی، مراحل رشد بافت خارجی غده فوق کلیوی اسامی دیگر بلوغ هستند.
غدد فوق کلیوی هورمون‌‏هایی ترشح می‌‏کنند که باعث افزایش عرق، بوی بدن، جوش صورت و رشد موهای زیر بغل و شرمگاهی می‏‌شوند. این فرآیند را مراحل رشد بافت خارجی غده فوق کلیوی می‌‏نامند. ممکن است نوجوان در طول این مدت نیاز به استفاده از مام زیر بغل یا محصولات ضد عرق داشته باشد.

بلوغ باعث موارد زیر می‏‌شود:

  • تغییرات جسمی: این تغییرات شامل سریع‌تر شدن رشد، رشد پستان‌‏ها در دخترها و بزرگ شدن آلت تناسلی در پسرها.
  • • تغییرات روانی: این تغییرات باعث می‏‌شود که نوجوانان دمدمی‌مزاج، دستپاچه و پرخاشگر شوند.
  • • تغییرات رفتاری: این تغییرات باعث می‏‌شود که بعضی از نوجوانان رفتارهای جدید و خطرناکی از قبیل استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی و داشتن روابط جنسی پرخطر و زودتر از موعد از خود بروز دهند.

 

نشانه‌های بلوغ چیست؟

نشانه ‏های فیزیکی که مشخص می‏‌کند یک دختر وارد سن بلوغ شده است شامل افزایش ناگهانی قد، رشد پستان‏‌ها، رشد موهای زیر بغل و شرمگاهی، جوش صورت، بوی بدن و شروع قاعدگی است. نشانه‌‏های فیزیکی که مشخص می‏‌کند یک پسر وارد سن بلوغ شده است شامل کلفت شدن تن صدا، رشد ماهیچه‌‏ها، رشد موهای شرمگاهی، جوش صورت، رشد موهای زیر بغل، افزایش ناگهانی قد، عرق کردن، رشد بیضه‌‏ها و آلت تناسلی، احتلام یا توانایی در انزال است. ۲ تا ۴ سال طول می‏‌کشد تا بدن نوجوان به طور کامل تغییرات بلوغ را پشت سر گذارد.

وقتی که بدن شما آماده تکامل باشد، غده هیپوفیز (غده لپه‌مانندی که زیر مغز واقع‌شده است)، هورمون‏‌های خاصی ترشح می‌‏کند. بسته به جنسیت شما که پسر هستید یا دختر، این هورمون‌‏ها روی پوست، اندام‏‌های جنسی اندام‌‏های تولیدمثلی و موهایتان اثر می‏‌گذارند. همچنین احساسات و خلق و خویتان را هم تحت تأثیر قرار می‏‌دهند.

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست