ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بلوغ-در-دختران

 

رشد پستان‏‌ها از اصلی‌‏ترین نشانه شروع سن بلوغ در دختران است. معمولاً اولین قاعدگی ظرف ۲ سال اتفاق می‏‌افتد.

قبل از اولین قاعدگی یک دختر به طور طبیعی موارد زیر را تجربه خواهد کرد:

  • • افزایش قد
  • • افزایش اندازه باسن
  • • ترشحات واژنی سفیدرنگ یا بی‏‌رنگ
  • • رشد موهای شرمگاهی، زیر بغل و پاها

سیکل عادت ماهانه در حدود هر یک ماه (۲۸ تا ۳۲ روز) اتفاق می‌‏افتد. در ابتدا، این سیکل ممکن است نامنظم باشد. ممکن است یک دختر در ابتدا ۲ ماه یک‌بار یا دو بار در یک ماه پریود شود. پس از مدتی، قاعدگی منظم می‌‏شود. با پی بردن به زمان پریودی و مدت آن می‏‌توان فهمید که پریودی بعدی چه موقع شروع می‏‌شود.

پس از اینکه قاعدگی شروع شد، تخمدان‏‌ها شروع به تولید و رهاسازی تخمک‏‌هایی می‏‌کنند که از بدو تولد در تخمدان‌‏ها انباشته‌شده بودند. هرماه پس از شروع عادت ماهانه، یک تخمک از تخمدان آزاد می‏‌شود که سلول ماده نامیده می‏شود. تخمک در لوله رحم که تخمدان را به رحم متصل می‏‌کند، حرکت می‏‌کند.

وقتی که تخمک به رحم رسید، دیواره رحم با خون و مایع ضخیم می‏‌شود. اگر تخمک بارور شود، در دیواره رحم رشد می‏‌کند و تبدیل به جنین می‏‌شود.

اگر تخمک توسط اسپرم بارور نشود، از بین می‏‌رود. دیواره رحم ریزش می‌‏کند و خون قاعدگی شکل می‏‌گیرد که از طریق واژن از بدن خارج می‏شود. بین دو عادت ماهانه، ممکن است ترشحات بی‏‌رنگ یا سفیدرنگی از واژن خارج شود که کاملاً طبیعی است.

دخترها در طی هر عادت ماهانه یا درست قبل از آن ممکن است دمدمی‌مزاج یا احساساتی شوند و احساس کنند بدنشان ورم‌کرده است یا متورم شده است. هرچه دخترها بزرگ‌تر می‏شوند، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) بیشتر در آنها نمایان می‏‌شود.

در دخترها معمولاً بلوغ تا سن ۱۷ سالگی به پایان می‏‌رسد. هرگونه افزایش قد بعد از این سن غیرمتعارف است. اگرچه دخترها در سن ۱۷ سالگی به بلوغ فیزیکی رسیده‌‏اند اما بلوغ احساسی و فکری آنها به رشد خود ادامه می‏‌دهد.

بلوغ در پسرها

اولین نشانه بلوغ در پسرها بزرگ شدن هر دو بیضه است. پس از آن، پسرها به طور طبیعی موارد زیر را تجربه می‌‏کنند:

  • • سریع‌تر شدن رشد، بخصوص از نظر قدی
  • • رشد موهای زیر بغل، صورت و شرمگاهی
  • • افزایش عرض شانه
  • • رشد آلت تناسلی، کیسه بیضه (به همراه چین‏‌خوردگی و قرمز شدن پوست آن) و بیضه‏‌ها
  • • انزال‏های شبانه (احتلام)
  • • تغییرات صدا

بیضه‌‏ها دائماً در حال تولید اسپرم هستند. تعدادی از اسپرم‌‏ها در قسمتی به نام اپیدیدیم (برجستگى كوچك و تخم‌مرغی شكلى كه روى سطح فرازين و پشتى بيضه قرار دارد و حاوى مجارى منى است) انباشته می‏‌شوند. گاهی اوقات اسپرم‏‌های انباشته‌شده در طی یک فرآیند طبیعی تخلیه می‌‏شوند تا فضا برای اسپرم‌‏های جدید فراهم شود. این تخلیه به طور خودکار در خواب (احتلام) صورت می‌‏گیرد. احتلام بخش طبیعی بلوغ است.

بلوغ چه موقع شروع می‏‌شود؟

سن خاصی برای شروع بلوغ تعیین نشده است. سن شروع بلوغ و میزان رشد در هر کودکی متفاوت است.
بلوغ در بسیاری از دختران بین سنین ۸ تا ۱۴ سالگی، با میانگین سن ۱۱ سالگی شروع می‌‏شود. دخترها سریع‌تر از پسرها رشد می‌‏کنند. بسیاری از دخترها ظرف مدت چهار سال پس از شروع بلوغ به تکامل جنسی می‏‌رسند.
پسرها دیرتر از دخترها رشد می‏‌کنند و این روند معمولاً بیشتر طول می‏‌کشد. بلوغ در بسیاری از پسرها بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی، با میانگین سن ۱۲ سالگی شروع می‏‌شود. بسیاری از پسرها ظرف مدت شش سال پس از شروع بلوغ به تکامل جنسی می‏‌رسند. در بسیاری از دخترها عادت ماهانه از سن ۱۲ سالگی شروع می‌‏شود، اما ممکن است از اوایل سن ۸ سالگی نیز شروع شود، بنابراین باید درباره آن از سنین کودکی با دخترها صحبت کنید تا مطمئن شوید برای آن روز بزرگ آماده هستند.

بسیاری از والدین از صحبت درباره عادت ماهانه به خصوص با دخترهای نونهال خود خجالت می‏‌کشند.

راه غلبه بر این امر این است که به سؤال‏‏‌ها یا فرصت‏‌های ایجادشده برای آنها پاسخ گفت. روانشناسان که به والدین آموزش می‏‌دهند چگونه با کودکان خود درباره بلوغ صحبت کنند، بر این باورند که گفتگوی واضح و ملموس و زبان متناسب با سن، کلید حل مشکل است.

روانشناسان می‌گویند که «والدین اغلب از ما درباره سن مناسب دخترها برای صحبت کردن درباره شروع عادت ماهانه سؤال می‏‌پرسند و ما به آنها پیشنهاد می‌‏کنیم که بیان این موضوع نیازمند یک رفتار دوستانه و صحبت خودمانی است تا یک گفتگوی رسمی». برای مثال می‏‌توانید با استفاده از تبلیغات تلویزیون درباره نوار بهداشتی با خرید نوار بهداشتی در سوپرمارکت‏‌ها مکالمه درباره عادت ماهانه را با دخترها شروع کنید. یا فقط از دخترهای خود بپرسید در حال حاضر درباره این موضوع چه می‏‌دانند و از آن به بعد را ادامه دهید.

«در حد ممکن از لغات ساده مانند واژن استفاده کنید، ولو اینکه در استفاده از این لغات احساس ناراحتی کنید».

«تأکید کنید که عادت ماهانه کاملاً عادی و طبیعی است، بخشی از مرحله رشد است که همه خانم‌‏ها با آن روبرو می‏‌شوند».

در اینجا بعضی از سؤالاتی که ممکن است دخترتان از شما به عنوان مادر بپرسد با جواب‏‌های پیشنهادی ذکرشده است:

چگونه باید بدانم که عادت ماهانه من به زودی شروع می‏‌شود؟

علائمی که نشان می‌دهد عادت ماهانه تو به زودی شروع می‏‌شود این است که موهای زیر بغل و موهای شرمگاهی تو رشد کرده است. به طور نمونه، عادت ماهانه تو در حدود دو سال بعد از اینکه سینه‏‌هایت شروع به رشد کردند یا در حدود یک سال بعد از داشتن ترشحات واژنی سفیدرنگ، شروع می‏‌شود. معمولاً دخترها در حدود سن ۱۲ سالگی برای اولین بار عادت ماهانه می‏‌شوند، اما این امر در هر فردی متفاوت است.

چگونه برای اولین عادت ماهانه خود آماده شوم؟

با مادر یا بزرگ‌ترهای مورد اعتماد خود درباره شروع قاعدگی و اتفاقات قبل از آن، صحبت کنید. ایده خوبی است که از این به بعد نوار بهداشتی با خود داشته باشید تا لازم نباشد زمانی که بالاخره عادت ماهانه شما شروع شد، به دنبال آن بگردید. در صورتی که در مدرسه بودید و نوار بهداشتی به همراه نداشتید، با خانم معلم یا مربی بهداشت مدرسه صحبت کنید. آنها با این مسائل آشنا هستند و می‌‏توانند به شما کمک کنند.

اولین عادت ماهانه من تا کی طول می‏‌کشد؟

وقتی که شما برای اولین بار عادت ماهانه شدید، یکی دو روز بیشتر طول نمی‌کشد اما ماه‌ها طول می‏‌کشد تا بدن شما به یک الگوی منظم دست یابد. به عنوان یک قانون کلی، وقتی که عادت ماهانه شما منظم شد هر ۲۸ تا ۳۰ روز اتفاق می‌‏افتد و بین سه تا هفت روز طول می‏‌کشد.

میزان خونریزی من چقدر است؟

ممکن است احساس کنید خونریزی شدید است اما تنها در حدود ۳ تا ۵ قاشق غذاخوری است. در ابتدا خونریزی شدید نیست، تنها ممکن است صبح که از خواب بیدار می‏‌شوید لکه خون قهوه‏‌ای مایل به قرمز‏ رنگی را روی لباس زیر یا ملحفه خود ببینید.

در صورتی که لباس‌‏هایم لک شد چه اتفاقی می‌‏افتد؟

مواجه‌شدن با اتفاقات ناگوار بخشی از بزرگ شدن است. راه‏‌های زیادی برای پوشاندن لکه‌‏ها قبل از تعویض لباس وجود دارد، فقط کافی است گرم‌کن ورزشی خود را دور کمرتان ببندید. چند جفت لباس زیر در کیف مدرسه خود داشته باشید و از پوشیدن لباس‏‌های رنگ روشن در طول عادت ماهانه، برای جلوگیری از لک شدن آنها بپرهیزید.

آیا باید از نوار بهداشتی استفاده کنم؟

این مورد کاملاً به شما بستگی دارد. نوار بهداشتی برای دخترهایی که به تازگی عادت ماهانه شده‌‏اند مناسب و بی‏‌خطر است. می‌‏توانید در اولین عادت ماهانه از نوار بهداشتی استفاده کنید، اگرچه، ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشید تا به محصولات متفاوت عادت کنید. سعی کنید محصولات مختلف را امتحان کنید تا محصول مناسب خود را پیدا کنید.

در طی بلوغ چه اتفاقی روی می‌‏دهد؟

غده هیپوفیز در زیر مغز مسئول ترشح هورمون‌های محرک غدد جنسی است: این هورمون‌ها، هورمون لوتئینی و هورمون محرک فولیکول هستند.
در بدو تولد، میزان این هورمون‌‏ها در بدن بالا است، اما بعد از گذشت چند ماه کاهش می‏‌یابد و تا قبل از شروع بلوغ این سطح پایین باقی می‌‏ماند. در ابتدای بلوغ که سطح این هورمون‏‌ها افزایش یافت، باعث ترشح هورمون‌‏های جنسی در تخمدان‏‌های دخترها می‏‌شوند. یکی از این هورمون‌‏ها استروژن است که عمدتاً مسئول ایجاد تغییرات فیزیکی در پستان‌ها، تخمدان‏‌ها، زهدان (رحم) و واژن است تا به تکامل جنسی برسند.

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست