ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

میل-جنسی-با-۱۵عادت-روزانه

 افزایش میل جنسی برای زادآوری و سلامت انسان یک ضرورت اثبات شده است. در این نوشتار به ۱۵ کار پرداخته می شود که اگر به عادت تبدیل شوند افزایش میل جنسی را در پی خواهد داشت.

حقایقی درباره‌ی میل جنسیاگر این احساس نشاط‌آور را از دست داده‌اید، شما تنها نیستید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد تقریبا یک‌سوم زنان و ۱۵ درصد مردان تمایل به داشتن رابطه‌ی جنسی مرتب ندارند. اما روش‌هایی وجود دارد که جوش و خروش را به زندگی جنسی‌تان بازگردانید. با این تغییرات سبک‌زندگی، که مورد تایید کارشناسان است، میل جنسی تان را به کار بیندازید.

در ادامه با ۱۵ کار آشنا می شوید که اگر به عادات روزانه تان تبدیل شوند افزایش میل جنسی را به دنبال خواهتد داشت.

۱. قرارهای شبانه بیش‌تری بگذارید

اگر سپری کردن یک پنج‌شنبه شب مفرح و سرگرم‌کننده برای شما به معنی تماشای تلویزیون در شلوار راحتی‌تان است، این می‌تواند قاتل میل جنسی‌تان باشد. با بیرون رفتن از خانه و قرار گذاشتن با همسرتان به سبک روزهای قدیم احساسات‌تان را شعله‌ور کنید. لازم نیست قرارهایتان گذراندن عصرهایی بسیار مجلل باشد؛ تنها بیرون رفتن برای سینما یا شام می‌تواند جرقه‌ای دوباره برای روشن کردن شعله‌ای باشد که در اولین دیدار حس کردید. دکتر لیا میلهایزر، مدیر برنامه‌ی درمان مشکلات جنسی زنان در بیمارستان و کلینیک استنفورد، می‌گوید”اگر استخدام پرستار بچه برایتان خیلی پرهزینه است، از دوستان‌تان که خودشان بچه دارند بخواهید آن شب مراقب کودک شما باشند و پیشنهاد کنید این لطف‌شان را جبران می‌کنید.” احتمالا آن‌ها هم در مقطعی از زمان نیاز دارند یک شب بیرون بروند.

۲. یک قرص ضدبارداری متفاوت مصرف کنید

تغییرات هورمونی آسیب زیادی به میل جنسی‌تان می‌زند. مصرف قرص ضدبارداری می‌تواند مهم‌ترین علت باشد: این قرص‌ها می‌تواند تولید تستوسترون را در بدن‌تان کاهش دهد، و منجر به کاهش تمایل‌تان شود. حتی ممکن است برخی از انواع آن سبب درد در هنگام رابطه‌ی جنسی شود.

و حتی اگر قرص ضدبارداری مصرف نمی‌کنید، آگاهی از وضعیت هورمونی‌تان می‌تواند کمک‌تان کند میل جنسی‌تان را فعال کنید. پرولاکتین، هورمون شیردهی، استروژن و تستوسترون را در زنانی که به کودک‌شان شیر می‌دهند، کاهش می‌دهد. این می‌تواند مشکلات هورومونی ایجاد کند. به علاوه، دکتر میلهایزر هشدار می‌دهد یائسگی می‌تواند منجر به کاهش تستوسترون و استرادیول، نوعی استروژن، شود.

۳. داروهای دیگر را هم بررسی کنید

به جعبه‌ی داروهایتان نگاهی بکنید-شاید داروهایی که برایتان تجویز شده‌است سبب کاهش میل جنسی‌تان شده‌باشد. در کنار قرص‌های ضدبارداری، داروهای فشارخون، بیماری رفلاکس معده، اضطراب، و افسردگی علت‌های شایع هستند. دکتر میلهایزر می‌گوید”امکان دارد درمانی دیگری با عوارض جانبی کم‌تر قابل استفاده باشد.”

۴. کارهای خانه را به‌طور برابر تقسیم کنید

بعد از یک روز کاری طولانی، ممکن است برای یک شغل تمام‌وقت دیگر به سوی خانه بروید: پدر یا مادر بودن. دکتر میلهایزر می‌گوید “بعد از این‌که بچه‌ها به بستر خواب می‌روند، اغلب نوبت تمیزی خانه و پس از آن کاری است که به خانه آورده‌اید. در نتیجه، نزدیکی به حاشیه رانده می‌شود.” اگر شما و شریک جنسی‌تان هر دو شغل‌های تمام‌ وقت دارید، برابری را در تقسیم وظایف خانه رعایت کنید و مطمئن شوید یکی از طرفین تمام بار را به تنهایی به دوش نمی‌کشد. این باعث می‌شود هر دوی شما در اتاق‌خواب و خارج از آن خوشحال‌تر باشید.

۵. اتاق‌تان را برای رابطه جنسی و  عاشقانه آماده کنید

آسان است که بچه‌هایتان را عادت دهید بعد از دیدن یک خواب بد درون بستر خواب شما بخزند، یا گربه یا سگ‌تان را در ساعات هم‌آغوشی‌تان شریک کنید. دکتر میلهایزر می‌گوید این‌ها قاتل‌های اصلی روحیه‌تان هستند و توصیه می‌کند با قفل کردن در اتاق در طول شب به سادگی بچه‌ها و حیوانات خانگی‌تان را دور نگه‌دارید. ممکن است از بین بردن این عادت‌ها کمی طول بکشد، اما اگر بستر خواب‌تان را دوباره هوس برانگیز کنید، این باعث می‌شود برای یک رابطه عاشقانه آسوده و آماده باشید.

۶. رابطه جنسی را به فهرست کارهایتان اضافه کنید

ما برای وقت دکتر، جلسات کاری، و نوشیدن یک نوشیدنی با دوستان برنامه‌ریزی می‌کنیم- بنابراین چرا برای رابطه‌ی جنسی این کار را نکنیم. این رمانتیک‌ترین رویکرد نیست، اما اختصاص دادن یک زمان مشخص به شریک زندگی‌تان به معنی این است که به داشتن زندگی جنسی فعال متعهد هستید. با این روش، احساس می‌کنید مجبور هستید به این برنامه‌ریزی پایبند باشید و کم‌تر احتمال دارد بهانه‌تراشی کنید.

۷. از یک روان‌کننده استفاده کنید

اگر رابطه‌ی جنسی برایتان دردناک باشد، تمایل به رابطه‌ی جنسی تقریبا غیرممکن است- اما می‌تواند دردناک نباشد. یکی علت‌های اصلی این درد خشکی واژن است. دکتر میلهایزر توصیه می‌کند “اگر خشکی واژن سبب درد در هنگام دخول می‌شود، استفاده از روان‌کننده‌های سیلیکونی یا مرطوب‌کننده‌های واژن را امتحان کنید. روان‌کننده‌های سیلیکونی اثر طولانی‌تری دارند و مرطوب‌کنندگی بیش‌تری نسبت به جایگزین‌های آبکی دارند. اگر این راهکار اوضاع را بهتر نکرد، شاید بخواهید به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا پی‌ببرید آیا استروژن درمانی واژینال مناسب است یا نه.”

۸. قبل از رابطه جنسی استرس زدایی کنید

تاثیر عوامل استرس‌زای زندگی روزمره- شغل‌تان، نمره‌های بچه‌هایتان، چکه کردن شیر آب دست‌شویی- روی زندگی جنسی‌تان خیلی بیش‌تر از آن است که شاید فکر کنید. استرس باعث می‌شود بدن‌تان بیش‌تر هورمون “جنگ و گریز”، یعنی کورتیزول تولید کند. بدن به دوز کمی از این هورمون نیاز دارد و تولید بیش از حد آن باعث کاهش میل جنسی می‌شود. قبل از این‌که به بستر بروید، روشی آسان برای پاک کردن ذهن‌تان بیابید، خواه یک حمام طولانی باشد یا لم دادن و خواندن یک کتاب خوب.

۹. چیزهای سالم بخورید

برای افزایش میل جنسی رعایت یک رژیم غذایی سازگار با سلامت قلب می‌تواند کمک‌تان کند در بستر پرجنب‌وجوش باشید. پژوهشی که در مجله‌ی سلامت جنسی چاپ شده‌است، نشان می‌دهد بین کلسترول بالا و مشکلات زنان در تحریک و ارگاسم، رابطه وجود دارد. وقتی کلسترول در شریان‌ها انباشته می‌شود، جریان خون با دشواری بیش‌تری انجام می‌شود؛ این عارضه در ناحیه‌ی لگن می‌تواند منجر به ایجاد حس کم‌تر در اندام‌های تناسلی شود، و رسیدن به ارگاسم را دشوارتر کند. با افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف چربی‌های حیوانی و محصولات شیر کامل، سطح کلسترول‌تان را پایین بیاورید.

۱۰. خوراکی‌های بخورید که میل جنسی را افزایش دهند

مجموعه‌ی در حال رشدی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد بعضی ویتامین‌ها و مواد موجود در خوراکی‌ها می‌توانند عملکرد جنسی و تمایل را بهبود ببخشند. آووکادو، بادام، توت‌فرنگی، و صدف خوراکی‌هایی هستند که شاید شما را سر حال بیاورند.

۱۱. رابطه‌تان را بررسی کنید

ممکن است میل جنسی کم نشانه‌ی این باشد که رابطه‌تان مشکلاتی عمیق‌تر خارج از اتاق‌خواب دارد. این مشکل می‌تواند رنجش از مسائل جزیی باشد که به مرور زمان روی هم جمع شده‌است( باز هم مسواک‌اش را روی پیشخوان گذاشت؟) یا مسأله‌ی بزرگ‌تری باشد، مثل عدم برقراری ارتباط(مثلا بیش از حد پیام فرستادن و صحبت واقعی ناکافی، آن‌طور اخیرا طی پژوهشی بررسی شده‌است). دکتر میلهایزر توصیه می‌کند “اگر کیفیت رابطه‌تان به کمک تخصصی نیاز دارد، یک مشاور ازدواج و خانواده‌ی معتبر در نزدیکی محل زندگی‌تان پیدا کنید. اگر مشکل رابطه‌تان فقط مربوط به رابطه‌ی جنسی است، به دنبال یک متخصص مشکلات جنسی بگردید.”

۱۲. با هم به پیاده‌روی بروید

یا بدوید، یا ورزش کنید، یا به همایش آشپزی بروید- هر سرگرمی یا علاقه‌ای که بین شما و شریک جنسی‌تان مشترک است، این توصیه‌ی دکتر میلهایزر است. او می‌گوید”این می‌تواند ارتباط عاطفی‌تان را تقویت کند، و احساس حمایت شدن تمایل را بالا می‌برد.” در یک پژوهش که در مجله‌ی شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی چاپ شده‌است، زوج‌هایی که در فعالیت‌های جدید و مهیج شرکت می‌کردند، رضایت خیلی بیش‌تری از رابطه‌شان داشتند. جدید و مهیج بودن نسبی است، بنابراین بستگی به این دارد که تا چه حد ماجراجو هستید. ماجراجویی می‌تواند به معنی هر چیزی باشد، از دوچرخه‌سواری در کوهستان گرفته تا چتربازی.

۱۳. اغلب ورزش کنید

استرس کم‌تر، روحیه‌ی بهتر، اعتماد به‌نفس بالاتر، همه‌ی این‌ها فواید ورزش برای سلامتی است- و همه‌ی این‌ها با هم می‌توانند تقویت و افزایش میل جنسی را به ارمغان آورند. در واقع، اخیرا پژوهشی نشان داده‌است زنانی که داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنند و میل جنسی ضعیف‌تری را تجربه می‌کنند( یکی از عوارض جانبی رایج این داروها)، با انجام ۳ جلسه‌ی ۳۰‌دقیقه‌ای ورزش و تعریق در هفته، رضایت جنسی‌شان را بهبود می‌بخشند.

۱۴. به بدن‌تان گوش کنید

گاهی، میل جنسی ضعیف می‌تواند ناشی از علائم یک مشکل پزشکی بزرگ‌تر باشد. بنابراین اگر در کنار میل جنسی کم، متوجه افزایش وزن، خشکی پوست، ریزش مو، و خستگی مفرط شدید، این علائم را نادیده نگیرید- شاید شما هم یکی از ۱۵ میلیون آمریکایی باشید که نمی‌دانند از مشکل تیرویید رنج می‌برند. یک آزمایش خون ساده می‌تواند تشخیص این بیماری را تایید کند، و با مصرف دارو قابل درمان است. دکتر میلهایزر هشدار می‌دهد میل جنسی کم به اختلالات پزشکی دیگر هم مربوط می‌شود، از جمله افسردگی و خستگی مفرط مزمن.

۱۵. فایده ندارد؟ به پزشک‌تان مراجعه کنید

اگر بعد از ایجاد این تغییرات در سبک زندگی‌تان، موتورتان باز هم خوب کار نمی‌کند، و شاهد افزایش میل جنسی تان نبودید شاید تجویز دارو موثر باشد. دکتر میلهایزر می‌گوید “بعضی داروها، از جمله تستوسترون یا ولبوترین، را می‌توان برای درمان میل جنسی کم به کار برد، هرچند کاربرد اصلی‌شان برای درمان مشکلات دیگر است. این داروها تنها با تجویز پزشک ارائه می‌شود.”

 

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست