ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونگی-درمان-فوبیا

 برای درمان فوبیا از دارو درمانی و روان‌درمانی بهره‌برداری می‌شود. اما بهره‌گیری از دارو برای برخی از کسانی که دچار فوبیاهای پزشکی هستند امکان‌پذیر نیست. برای نمونه کسانی که فوبیای دارو یا فوبیای پزشک دارند را نمی‌توانیم دارو درمانی کنیم چون از خوردن داروها خودداری می‌کنند و دچار ترس و اضطراب می‌شوند. در چنین شرایطی تنها روان‌درمانی انجام می‌شود.

دارو درمانی فوبیا

داروها برای کاهش اضطراب و کنترل ترس کاربرد دارند. ما به کمک دارو درمانی تلاش می‌کنیم تا شدت اضطراب را کاهش دهیم. پس داروها در درمان فوبیا نقش کنترل‌کننده دارند و درمان کامل با روان‌درمانی انجام می‌شود. داروهای پرکاربرد برای درمان فوبیا، داروهای ضد افسردگی SSRI ها و بنزودیازپین‌ها هستند. در به کارگیری بنزودیازپین‌ها باید احتیاط کرد و به دلیل عوارضی که بنزودیازپین‌ها دارند نباید برای یک دوره‌ی طولانی از سوی پزشک تجویز شوند.

روان‌درمانی فوبیا

درمان کامل فوبیا هنگامی انجام می‌شود که فرد دوره‌های روان‌درمانی را سپری کند و تنها با خوردن دارو این بیماری درمان نخواهد شد. شیوه‌های گوناگونی برای روان‌درمانی فوبیاهای خاص به کار برده می‌شود که بستگی به رویکرد روان‌شناس دارد. درمان شناختی – رفتاری یا CBT، روانکاوی، نوروفیدبک، هیپنوتیزم و درمان به کمک VR از برجسته‌ترین شیوه‌های روان‌درمانی فوبیا هستند.

یکی از راهکارهای درمان فوبیا، حساسیت‌زدایی منظم است. در این روش فرد را در موقعیتی که ترس کمی در فرد پدید می‌آورد قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند به فرد آموزش دهند که چگونه ترس بیمارگونه را کنترل کند. در هر جلسه‌ی روان‌درمانی شدت محرک فوبیک افزایش می‌یابد و روان‌شناس به درمانجو کمک می‌کند تا بتواند بر ترس و اضطراب بیمارگونه پیروز شود. برای نمونه درمانجو کسی است که از بلندی می‌ترسد. روان‌شناس در جلسه‌های نخست از او می‌خواهد که تنها موقعیت ترس‌آور را در ذهنش تجسم کند و کار با درمانجو را از این‌جا آغاز می‌کند. در گام‌های آینده او را بالای یک چهارپایه می‌برد و در جلسه‌های بعدی محرکی ترس‌آورتر را برای فرد پدید می‌آورد. در پایان فرد می‌تواند بیاموزد که چگونه ترس یا اضطراب خود را در برابر موقعیت‌ها و چیزهای فوبیک کنترل کند.

در درمان شناختی- رفتاری، ر وان‌شناس تلاش می‌کند تا به یک بازسازی شناختی دست پیدا کند. روان‌شناس در این شیوه تلاش می‌کند به درمانجو کمک کند تا ریشه‌ی ترس و اضطراب‌هایش را بهتر بشناسد و باورها و نگرش‌های نادرست فرد را در برخورد با موقعیت فوبیک با باور و نگرش درست جایگزین کند. در این شیوه به فرد کمک می‌شود که بتواند بر ترس‌ها و اضطراب بیمارگونه پیروز شود نه این‌که هیچ گاه از چیزهایی مانند بلندی، حیوانات و عمل جراحی نترسد زیرا ترسیدن یک فرآیند طبیعی در انسان است.

نوین‌ترین شیوه در درمان فوبیا بهره‌گیری از واقعیت مجازی یا Virtual Reality است. در این روش به کمک عینک‌های واقعیت مجازی فرد را با موقعیت یا چیزهای فوبیک روبه‌رو می‌کنند و به او آموزش می‌دهند که چگونه ترس خود را مدیریت کند. این شیوه یکی از بهترین روش‌ها برای درمان فوبیای حیوانات و فوبیای بلندی و ارتفاع است.

اگر خودتان یا کسی را می‌شناسید که دچار فوبیا است پیشنهاد می‌کنم همین امروز پیش یک روان‌شناس بروید و با او گفت‌و‌گو کنید تا با بررسی نشانه‌ها و تشخیص درست از سوی روان‌شناس، بتوانید فرآیند روان‌درمانی و دارو درمانی را سپری کنید.

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست